Neler Yapıyoruz

KKTC ekonomisine sağladığı katkı yanında, çalıştırdığı yüzlerce kişi ile büyük bir aile halini almış olan YAR Group, bugün bir asrı geride bırakmış olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

  • Kuruluş
  • Yapılanma
  • Şirketlerimiz

1907 yılında, Kıbrıs’ın beş ilçesinden biri olan Baf'ta Merhum Ahmet Raşit tarafından temelleri atılan müessese, önceleri çiftçilik ve ticaret dallarında faaliyet göstermekte idi. Sonraları devamlı büyüyerek gelişen şirket, 1974 öncesi Baf yöresinin en güçlü müessesi haline geldi. Kıbrıs Cumhuriyet’inin 1960 yılında kuruluşunun akabinde giderek tırmanan toplumsal olaylar ve bunların neden olduğu güvenlik zaafiyetleri, şirketin merkezini Lefkoşa'nın Türk kontrolunda bulunan bölgesine taşımasına sebep oldu. Bu süreçte adadaki Türk toplumunun yaşadığı büyük sıkıntıları göz önünde bulunduran şirket bireyleri, bunları gidermek üzere maddi ve manevi destek vermiş, cemaatin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak ekonomik yatırımlar yapmıştır. Müessesenin gelişip şirketleşmesinde en büyük pay sahibi olan Merhum Mustafa Ahmet Raşit, şirketin temelini atan Merhum Ahmet Raşit’in oğlu ve YAR Group’un kurucusu Yüksel Ahmet Raşit’in babasıdır. Bir asırı aşan tarihi içerisinde, iki dünya savaşı, bir dünya ekonomik krizi ve hala çözümlenmemiş bir Kıbrıs sorununu yaşamış olmasına rağmen, YAR Group faaliyetlerini geliştirerek sürdürmeyi başarmıştır.

Yapılanma

1982 yılında, Merhum Mustafa Ahmet Raşit’in üç oğlu, Kazım, Raşit ve Yüksel, Mustafa Ahmet Raşit Şirketi’ni yeniden yapılandırmışlardır. Kardeşlerden Yüksel Ahmet Raşit kendi aile şirketi olan Yüksel Ahmet Raşit Group’unu bu dönemde faaliyete geçirmiştir. Bugün dünya çapında 300’den fazla firma ile on binlerce çeşit ürünün KKTC distribütörlüğünü yapan Yüksel Ahmet Raşit Grubu, 100’üncü yılında YAR Group adını almıştır. Ancak, geride bıraktığı 100 yılda olduğu gibi, gelecekteki yıllarda da ‘insana güler yüz’ sloganı ile farklı bir işletme olma hedefini sürdürmektir.

YAR Group Şirketler Grubu

Bir taraftan ailenin hisse çoğunluğu olan ‘Yüksel Ahmet Raşit Emlak Co.’, ‘Commercial Insurance’, ‘YAR İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti.’, ‘Argas Ltd.’, ‘Intern Pharmaceutical Industries Ltd.’, ‘Gensa Ltd.’ , ‘Temel Ltd.’ adı altındaki şirketler; diğer taraftan YAR LTD altında; ‘Yapı Market’, ‘Orman Ürünleri ve İnşaat’, ‘YAR Solar’, ‘Ecza’ ve ‘Gıda’ şubeleri ile hizmetlerini kesintisiz sürdürmektedir. Ayrıca yine YAR Group LTD adı altında YAR Plus Lefkoşa - Mağusa - Erülkü şubeleri, Merkez Depo ve Yedek Parça şubeleri ile halkımıza hizmet vermektedir.

YAR Group 111.Yaşında

KKTC ekonomisine sağladığı katkı yanında

100+

ANA DİSTRÜBÜTÖRLÜK

200+

ÇALIŞAN

35000+

MUTLU MÜŞTERİ

Başlıca Ana Distrübütörlükler

Dünya çapında 100 den fazla Markanın ana distrübütörlüğünü yapmaktayız.